Przejdź do strony z wysokim kontrastem

Kalendarz imprez


Ciekawe miejsca w Gminie

DODANO: 2015-10-16 14:40:10

To warto zobaczyć na terenie naszej gminy:

Dobrzany

 • Wczesnośredniowieczne grodzisko (X - XI w.) na zachód od Dobrzan, szosą (ok.. 2 km) w kierunku do Kępna po lewej stronie widoczny wał od strony wschodniej przy granicy lasu. Ostoja żurawi.>
 • Skarpa nad zakolem rzeki Pęzinki po wschodniej stronie byłego stawu Młyńskiego - odkryto tu narzędzia z epoki kamiennej. Punkt widokowy na piękną pradolinę rzeki Pęzinki. Ostoja ptaków i zwierzyny płowej.
 • Park przy szkole - teren starego cmentarza czynnego do końca XIX wieku ze śladami wcześniejszego najstarszego osadnictwa w tym rejonie.
 • Park nad "rzeczką" - położony w południowej części miasta między ramionami rzeki Pęzinki i jej kanału uchodzącymi do Jeziora Szadzkiego. Dojście ul. Parkową. Ślady osadnictwa z epoki brązu. Ostoja ptaków. Teren do rewitalizacji przyrodniczej i historycznej.
 • Wzdłuż wschodniego brzegu Jeziora Szadzkiego ślady osadnictwa wczesnośredniowiecznego - Półwysep Długa Szyja, lasek Wenedów, grodzisko z podgrodziem przy ujściu Pęzinki z jeziora.
 • Stare kościoły z ciekawą architekturą w Białej, Lutkowie, Kępnie, Odargowie, Ognicy, Bytowie, Krzemieniu.

Biała

 • największe skupisko gniazd bocianich, przeciętnie 15 - 20 zasiedlonych w okresie lęgowym. Na wschodzie użytek ekologiczny
 • Wyszkowa Góra składająca się z dwóch wzgórz morenowych rozdzielonych głębokim wąwozem. Charakterystycznym akcentem tego miejsca w krajobrazie jest kępa wysokich świerków. Wzgórze jest punktem widokowym na otulinę Parku, a na wschodzie lasy Leśnictwa Kozia Góra.

Bytowo

 • stary młyn do sprzedania (ANR), odbudowywany pałac po byłym pegerze, jezioro, stawy, polodowcowa rzeźba terenu, lasy. Cmentarzysko kurhanowe z epoki brązu.
 • Zespół pałacowo-parkowy

  Założenie parkowe w stylu angielskim obejmuje powierzchnię ok. 4 ha i pochodzi z początku XIX wieku. Na jego terenie zachował się kamienny mur ogrodzeniowy oraz bogaty drzewostan m.in. choina kanadyjska, lipa srebrzysta, buk pospolity i lipa drobnolistna. W roku 1982 Park został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 981.
  Na terenie Parku znajduje się Pałac zbudowany w 1870 roku z inicjatywy H. Jahna, fabrykanta z Choszczna. Do końca II wojny światowej budynek użytkowany był przez różnych właścicieli, a w latach powojennych  został poważnie zrujnowany. W roku 2001 Pałac wpisano do rejestru zabytków pod numerem 81. Od 2012 roku trwa odbudowa zespołu pałacowo-parkowego.Obiekt jest ogólnodostępny dla zwiedzających zgodnie z Regulaminem.

  Stary Folwark, Bio Seed Jadwiga Galaś
  Bytowo 28
  73-130 Dobrzany
  Nr.tel. 790 240 640

Krzemień

 • kościół z XVI wieku, budowla kamienno - ceglana z ciekawymi witrażami. W pobliżu dwie stare lipy - pomniki przyrody. Jezioro Krzemień jest dużym zbiornikiem wodnym (280 ha) o drugiej klasie czystości i otoczone pięknymi lasami oraz użytkami ekologicznymi. Bobry na Inie, orły bieliki. Sporty wodne, wędkarstwo, rekreacja. Teren Ińskiego Parku Krajobrazowego. Start do atrakcyjnych wycieczek rowerowych wśród lasów i polodowcowej rzeźby terenu. Zapraszamy.

Jez. Sierakowskie

 • południowy brzeg - kąpielisko niestrzeżone, pomosty, dzika plaża, czysta woda, las. Dojazd - za stacją PKP Ognica, 200 m szosą w kierunku Wapnicy.

Jez. Okole

 • perełka widokowa Ińskiego Parku Krajobrazowego. Żeremia bobrów, ostoja żubrów, knieja bukowa. Leśniczówka - agroturystyka.

Tulipanowce

 • unikalne drzewa południa Europy. Dwa okazałe egzemplarze z owocnikami podobnymi do kwitnących tulipanów i kształtem liści niespotykanym w naszej szerokości geograficznej
 • Leśniczówka Kielno
 • baza szkółek przy drodze z Dobrzan do Bytowa przez las, po lewej stronie dąb - pomnik przyrody, dalej za skrzyżowaniem baza szkółek.

Szadzko

 • pozostałości ruin zamków Grafitów strzegącego południowej granicy Księstwa Zachodniopomorskiego z Nową Marchią. Głębokie fosy, strome zbocza wałów obronnych, punkt widokowy. Zabezpieczone ruiny kościoła z XVI wieku, przy których rośnie 500 - letnia lipa. Przy ujściu z jeziora rzeki Pęzinki obejrzeć można najstarsze grodzisko z modelowo zachowanym wałem obronnym, fosą i majdanem. Punkt widokowy na Jez. Szadzkie.

Biutetyn Informacji Publicznej

Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta

Monitor Polski

Dzienniki Ustaw

Regionalny System Ostrzegania

Przekaż 1% w Dobrzanachw Dobrzanach

Elektroniczne widokówki

elektroniczna widokówka

elektroniczny samorząd

ANR

ARiMR

ARiMR

Mapy

Ostrzeżenia

Komunikaty pogodowe

Multimedia

Galerie zdjęć

nasz kanał TV

Kampanie

Bezazbestu

WKU

Urząd Pracy