Przejdź do strony z wysokim kontrastem

Kalendarz imprez


11 listopad 2012. Ustanowienie herbu, pieczęci i flagi Gminy Dobrzany

DODANO: 2012-11-12 13:46:33

Od kilku lat trwała dyskusja dotycząca herbu Dobrzan. Twierdzono, że powszechnie używany herb łapy gryfa jest stosowany właściwie i nie wymaga uzgodnień. Jednak w ostatnim roku, gdy Rada Miejska na mój wniosek przeznaczyła w budżecie środki na sztandar, rozpoczęły się merytoryczne dyskusje z heraldykami na temat znaków heraldycznych Gminy.

Używany herb nie posiadał rejestracji oraz uchwał Rady do prawidłowego używania. Po złożonych ofertach przygotowanie projektów opisów znaków heraldycznych powierzono  firmie znanego heraldyka Pana Alfreda Znamierowskiego. Dokumenty do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji złożono w maju br., natomiast informację o zatwierdzeniuznaków heraldycznych otrzymaliśmy w tym miesiącu.

W uzasadnieniu przyjęto, że miasto które zmieniało swe symbole, a tak było z Dobrzanami, powinno przyjąć herb najstarszy lub ten który był używany najdłużej. Z uwagi na to, że nieznana jest pieczęć Dobrzan z najstarszym godłem, pozostawiono obecny herb miasta, który używany był najdłużej tj. około 300lat.

W nowym opracowaniu graficznym poprawiono właściwy dla heraldyki układ palców łapy gryfa – barwy herbu to czerwień szponu gryfa ze złotymi szponami, biel tarczy herbu i poziomy błękit pasa.

Weksylia mają barwy herbu. Na fladze herb umieszczony jest na ½ wysokości płata i jest w jego centrum. Barwy ułożone są w poziomie w pasy nierównej szerokości w następującej kolejności; błękitny i biały (1/10 szerokości płata każdy), czerwony 3/5 szerokości płata na którym umieszczony jest w centrum  herb w wysokości ½ płata. Na  fladze stolikowej i banerze pasy ułożone są pionowo, herb umieszczony jest na wysokości 3/5szerokosci płata.

Przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zatwierdzona została pieczęć z godłem herbu miasta, w otoku umieszczony jest napis "Gmina Dobrzany" a słowa rozdzielone są sześciopromiennymi gwiazdami heraldycznymi.

Znaki heraldyczne ustanowione zostaną na planowanej uroczystej Sesji Rady Miejskiej w dniu 11 listopada – w Święto Niepodległości.

Biutetyn Informacji Publicznej

Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta

Narodowy Spis Powszechny

Monitor Polski

Dzienniki Ustaw

Regionalny System Ostrzegania

Przekaż 1% w Dobrzanachw Dobrzanach

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Elektroniczne widokówki

elektroniczna widokówka

elektroniczny samorząd

ANR

ARiMR

ARiMR

Mapy

Ostrzeżenia

Komunikaty pogodowe

Multimedia

Galerie zdjęć

nasz kanał TV

Kampanie

Bezazbestu

WKU

Urząd Pracy